Aysel Gürel’in İkinci Şiir Kitabı, Ölüm Yıldönümünde Kitapseverlerle Buluştu...

Aysel Gürel’in daha önce kimseye açılmamış arşivine girip, kimsenin elinin değmediği onlarca şiir arasından seçilerek oluşan kitabı "Sevda" yayınlandı.

Gürel'in vefat ettiği gün olan 17 Şubat tarihinde yayınlanan "Sevda" Tekin Yayınevi'nden kitapseverlerle buluştu.

Aysel Gürel’i “Sevda” İle Anıyoruz…

Aysel Gürel’in daha önce kimseye açılmamış arşivine girip, daha önce kimsenin elinin değmediği onlarca şiir arasından en uygun seçimleri yaparak yayımladığımız ikinci kitabı bu.

Sevda…

Bu deli şairin, bu çocuk şairin gün yüzü görmemiş çalışmalarını ve bir kısmını şarkı olarak bildiğimiz şiirlerini Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam adlı kitabımızda bir araya getirmiştik. O zaman kitabı şairin doğum gününde, 2018’in 7 Şubat’ında çıkarmıştık. Şimdiyse ikinci kitabını, ateşli aşklardan çok dingin sevdaların özlemini duyan bu kitabını, şairin ölüm yıl dönümünde huzurlarınıza çıkarıyoruz.

Mehtap Ar ve Müjde Ar’ın herkesten sakındığı, kimseye göstermek istemediği bu değerli arşive ulaşabilmek Tekin Yayınevi için büyük bir onurdu. Bu onur, günlerce, gecelerce emek vermeyi ve gayret sarf etmeyi de beraberinde getirdi. Şiir seçiminde ve sıralamasında; anlaşılmayan yerlerin netleştirilmesinde ve kitap haline getirme sürecinin her aşamasında Aysel Gürel’in ailesiyle birlikte çalıştık, yol aldık. Bütün bunları yaparken bir nehrin içinde biz de aktık gittik çünkü şairliği de kadınlığı da nehir gibiydi Aysel Gürel’in. Onun cesaretinden payımıza düşenle arşivinin derinliklerini taradık.

Onun özgürlüğü her adımımızda yolumuza ışık oldu...

Ölüm yıl dönümünde daha da iyi anlıyoruz ki Aysel Gürel bütün kadınları duyarak, onların acısını hissederek yazmıştı şiirlerini. O, toplumun her katmanından kadının sesini şiirine taşımış; o, kadınların söylemediklerini söyleyen dil, onları duymak istemeyen kulakları utandıran bir kulak olmuştu. Bütün bunları yaparken kendi varlığını da gizlememişti asla.

Fakat en önemlisi şu: Aysel Gürel’in kadınlara yaptığını ona şiiri yapıyordu. Bunu bugün Sevda’daki şiirleri okuyunca yakinen görüyoruz. Gerektiğinde serin bir gölge, gerektiğinde şefkatli bir kucak, bir kulak, gören bir göz oldu şiirleri ona. Yeri geldiğinde dayanak. Aysel Gürel, kendini de şiir yazarak bulmuştu.
Aysel Gürel dizimizin bu ikinci kitabında bilge bir kadının sözleri karşılıyor okuru. Bütün duygulara yer açan, insanın her hâlini kabul eden, insanı her hâliyle kabul eden sık ağaçlı bir ormanda yürür gibi okuyacaksınız bu şiirleri. Tekin Yayınevi’nin gururla sunduğu “Sevda” kadınlığınızı başka bir kulakla duymaya hazırlayacak sizleri. Şiire kaynaklık eden öz suya doğru bir keşfe çıkaracak.

Aysel Gürel’in İkinci Şiir Kitabı   Ölüm Yıldönümünde Kitapseverlerle Buluştu   Aysel Gürel