Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir...

Beslenme Uzmanı Cansu Büyükbaş, corona virüse karşı korunmak için sağlıklı yaşamaya her zamankinden daha fazla önem verilmesi gereken bu dönemde dengeli beslenmek ve bağışıklık sistemini güçlendirici besinleri tüketmek önem taşır vurgusunda bulundu.

Dünyada pandemi ilan edilmesine neden olan ve Türkiye’de de yayılmaya başlayan corona virüse karşı korunmak için sağlıklı yaşamaya her zamankinden daha fazla önem verilmesi gereken bu dönemde dengeli beslenmek ve bağışıklık sistemini güçlendirici besinleri tüketmek önem taşır.


Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemi diğer vücut sistemleri ile koordineli çalıştığından sadece beslenmeye değil, bütün sağlık önerilerine ve hijyene dikkat edilmesi önemlidir. Bunun için;

• Sigara içmemek,
• Düzenli egzersiz yapmak,
• İdeal kiloyu korumak,
• Dengeli ve düzenli beslenmek,
• Alkolden kaçınmak,
• Kafein alımını kısıtlamak,
• Yeterince uyumak,
• Stresi en aza indirmek,
• Hijyen kurallarına uymak yapılması gerekenlerdir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

• Tek Çeşit Beslenmeden Uzak Durun.
Besinlerin çoğu birden fazla besin öğesi içermekte ancak hiçbiri hepsini içermemektedir. Tek çeşit beslenme şekli birçok önemli besin öğesinden mahrum kalmamıza neden olmaktadır. Bu yüzden güçlü bir immün sistem ve kaliteli bir beslenme düzeni için süt, et grubu, sebze , meyve , yağ ve yağlı tohumlar, tahıllar günlük beslenmemizde dengeli bir şekilde ihtiyacımız olduğu kadar yer almalıdır.

• Sağlıklı Beslenmek, Çok Yemek Demek Değildir.
Sağlıklı besinleri daha fazla tükettiğimizde faydalarından yararlanma oranımız artmaz.
Bir besin gerektiği zaman , gerektiği kadar yendiğinde şifa fakat gereğinden fazla tüketildiğinde zehir etkisi yapmaktadır. Besinleri ilaç olarak görmek ve dozunda tüketmek önemlidir.

• Güne Kahvaltı İle Başlayın.
Kahvaltı, gece açlığını takiben, boşalan enerji depolarının tekrar dolabilmesi için gereklidir. Kaliteli ve dengeli kahvaltı bedenimizi güne hazırlarken, metabolizmanın çalışmaya başlamasını sağlar.

• Antioksidan Yönünden Zengin Besinler Tüketin.
Antioksidanlar, bağışıklık sistemimizi koruyan, bir savaş halinde vücudumuzu savunan askerlerdir. Antioksidanların en önemlileri Selenyum, Likopen, C ve E vitamini ve Beta-karoten( A vitamini öncüsü)dir.

• A- E  ve C Vitamininden Zengin Besinler Tüketin.
A Vitamini İçeren Besinler: Hayvansal Kaynakları; Karaciğer, balık, süt ve yumurta sarısıdır.
                  Bitkisel Kaynakları; Sarı, turuncu ve yeşil sebze ile meyvelerdir.
E Vitamini İçeren Besinler: Bitkisel yağlar, yağlı tohumlar, susam ve buğday özüdür. Yeşil yapraklı besinlerde de az miktarda bulunur.
C Vitamini İçeren Besinler: Kırmızıbiber, yeşil biber, brokoli, papaya, yeşil yapraklı sebzeler, domates ve portakal, mandalina gibi turunçgiller.

• Omega-3 Yönünden Zengin Beslenin.
Omega 3’ler antiinflamatuar (iltihap azaltıcı) etkiye sahiptir. Ayrıca viral, bakteriyel, paraziter enfeksiyonlarda mikropların direncini azaltarak hastalıklardan koruyucu etkiye sahiptir.
Omega 3 yağ asitleri (EPA & DHA) derin ve soğuk sularda yaşayan balıklarda fazlaca bulunur. Özellikle somon, uskumru ve ton balığı Omega-3 ‘ten en zengin balık çeşitleridir.
Bunun dışında anne sütü, keten tohumu, ceviz, badem, fındık ve semizotu gibi yeşil yapraklı sebzelerde de bulunur.

• Bol Sıvı Tüketin.
Kaliteli, dengeli, ve yeterli beslenmenin dışında, enfeksiyonlardan korunmanın ve daha hızlı iyileşmenin diğer yolu da bol sıvı tüketimidir.
Günde min 2.5-3 litre su tüketiminin yanı sıra ekinezya, ıhlamur, kuşburnu, ada çayı , yeşil çay veya meyve çayları ile de bağışıklık sistemini destekleyebilirsiniz.

• Şeker ve Şekerli Besinlerden Uzak Durun.
Yapılan araştırmalara göre; yüksek kan şekeri seviyeleri bakteri ve virüsleri tanıyan özel reseptörlerin hassasiyetini azaltıyor. Reseptörleri bloke ederek vücudu bakteriyel enfeksiyonlara açık hale getiriyor.

Sağlıklı Beslenmede ne yediğiniz kadar ,ne kadar yediğiniz ve ne zaman yediğinizde önem arz etmektedir. O yüzden kaliteli, dengeli ve düzenli beslenmeyi yaşam şekli haline getirin.

Sağlıklı Günler Dilerim...

Uzm.Dyt.Cansu BÜYÜKBAŞ

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir   Cansu BÜYÜKBAŞ   Beslenme Uzmanı Cansu Büyükbaş   Cansu Büyükbaş