Kundura Sahne’den Sağlık Çalışanlarına Özel Atölye…

Beykoz Kundura’nın 2021 baharında açılacak performans ve tiyatro sahnesi Kundura Sahne, seyircisiyle çevrimiçinde buluşmaya devam ediyor.

Kundura Sahne’nin bu ayki programında, “İçinde Yaşadığım Mekân: Beden” adlı somatik farkındalık ve dans atölyesi düzenleniyor. Ödüllü dans sanatçısı Tuğçe Ulugün Tuna’nın tasarladığı ve pandemi sürecinin yorgun tanıkları sağlık çalışanlarına yönelik yapılacak atölye; dansın dönüştürücü, kuvvetlendirici ve rahatlatıcı doğasından beslenerek iyileşmeye yönelik bir beden çalışması sunacak. 27 Aralık’ta çevrimiçi gerçekleşecek atölyeye tüm sağlık çalışanları ücretsiz katılabilecek.

 

Beykoz Kundura’nın 2021 baharında kapılarını açması planlanan ve dans başta olmak üzere performans sanatlarına yenilikçi ve disiplinlerarası bir alan yaratmayı amaçlayan sahnesi Kundura Sahne, seyircisiyle çevrimiçi programlarda buluşmaya devam ediyor. Kundura Sahne’nin sağlık çalışanlarına özel hazırladığı ve ödüllü dans sanatçısı, koreograf ve akademisyen Tuğçe Ulugün Tuna’nın tasarladığı “İçinde Yaşadığım Mekân: Beden” adlı somatik farkındalık ve dans atölyesi, 27 Aralık 2020 tarihinde Zoom üzerinden ücretsiz gerçekleşecek.

Sağlık çalışanlarına şifa olsun...

Küresel pandemi sürecinde sınırlanan mekânsal ve bedensel algımıza yeniden bakmamızı ve beden aracılığıyla fiziksel farkındalığımızı iyileştirmeyi amaçlayan “İçinde Yaşadığım Mekân: Beden” atölyesi, bu sürecin en ağır etkilerini yaşayan sağlık çalışanlarının zorlu çalışma koşullarında ihmal ettikleri bedenlerine yeniden dönüp bakmalarına olanak sağlarken; dansın dönüştürücü, kuvvetlendirici ve rahatlatıcı doğasından beslenerek katılımcıların iyileşmelerine yönelik bir beden çalışması da sunacak.

Bedeni iç bilincin sembolleştiği ve kişinin kendi politikasını sürdürdüğü ‘alan’ olarak tanımlayan Tuğçe Ulugün Tuna’nın bugüne dek Türkiye ve dünyada farklı yaş gruplarından katılımcılarla gerçekleştirdiği atölye serisi, yaratıcı ve yapıcı demokratik beden anlayışına ulaşmayı hedeflerken, katılımcıların bedenlerinde bütünsellik kurmalarına ve kinestetik zekayı kuvvetlendirerek rahatlamalarına yönelik bir pratik sunacak.

Bir sahneden fazlası...

Tarihi 1800'lerin başına uzanan, 2018’den beri de İstanbul’un önemli kültür ve sanat merkezlerinden birine dönüşen Beykoz Kundura’nın çatısı altında kurulan Kundura Sahne, dans başta olmak üzere çağdaş performans sanatlarına odaklanarak yenilikçi ve disiplinlerarası bir alan yaratmayı amaçlıyor. Eylül’de belgesel tiyatronun tanınmış topluluklarından Rimini Protokoll’un dünyanın farklı şehirlerinde düzenlediği Remote projesini İstanbul’a kazandıran Kundura Sahne, pandemi koşullarından dolayı açılışını bahar 2021’e ertelese de seyircisiyle çevrimiçi etkinliklerde buluşmaya devam ediyor. Hollandalı Theater Advies ve TenBras firmalarının danışmanlığında tamamlanan etkileyici restorasyonuyla dikkat çeken sahne, İtalyan ve Orta Sahne olmak üzere farklı kullanımlara imkân sağlarken, 500 kişiye yakın izleyiciyi ağırlayabilen kapasitesiyle de İstanbul’un performans dünyasına alternatif bir alan olacak.

Kundura Sahne’den Sağlık Çalışanlarına Özel Atölye