Kundura Sahne’nin Sanat Danışmanı Pelin Başaran Oldu...

Beykoz Kundura’nın performans sanatlarına yenilikçi ve disiplinlerarası bir alan yaratmayı amaçlayan sahnesi Kundura Sahne’nin sanatsal program danışmanlığına Pelin Başaran geldi.

Buse Yıldırım’ın sanat yönetmenliğinde yürütülen Kundura Sahne’nin 2021-2022 sezonu programının hazırlanması ve belirlenmesinde danışmanlık verecek olan Başaran, Haziran’da Beykoz Kundura’da ilki yapılacak PerformLab’in de kurucularından. 2000’lerde garajistanbul’da yöneticilik yapan ve kurucusu olduğu PARC, Siyah Bant gibi oluşumlarla İstanbul güncel sanat hayatının belirleyici isimlerinden birine dönüşen Pelin Başaran, aynı zamanda İngiltere Manchester’da Contact Tiyatrosu’nun sanatsal programının yürütücülüğünü yapıyor. Beykoz Kundura’nın dans başta olmak üzere performans sanatlarına yenilikçi ve disiplinlerarası bir alan yaratmayı amaçlayan sahnesi Kundura Sahne’nin sanat danışmanı Pelin Başaran oldu. Buse Yıldırım’ın sanat yönetmenliğinde yürütülen Kundura Sahne’nin 2021-2022 sezonu programının danışmanlığı yürütecek olan Başaran aynı zamanda, Haziran’da Beykoz Kundura’da ilki yapılacak PerformLab’in de yaratıcılarından. garajistanbul, PARC, Siyah Bant gibi grup ve oluşumlarla yaptığı çalışmalarla İstanbul güncel sanat hayatının önemli isimlerinden birine dönüşen Başaran, İngiltere Manchester’da Contact Tiyatrosu’nun sanatsal programını yürütüyor. 

1979 doğumlu performans sanatları küratörü ve yapımcısı Pelin Başaran, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Yakın Türkiye Tarihi-Atatürk Enstitüsü’nde tamamladı. 2007 yılında açılan çağdaş gösteri sanatları mekânı garajistanbul’un kurucu ekibinde yer aldı ve dünyanın farklı yerlerinde birçok uluslararası projenin gerçekleşmesine öncülük etti. Aralarında Rimini Protokoll, Meg Stuart ve Michael Laub’un da olduğu uluslararası sanatçı ve gruplarla çalıştı. 2011’de kısa adı PARC olan Uluslararası Performans Sanatları Araştırma ve Üretim Derneği’ni kurdu. PARC bünyesinde performans sanatları alanında sanatsal araştırmanın geliştirilmesi ve desteklenmesini hedefleyen programlar tasarladı ve sanatsal üretim için yeni sunum yollarının oluşturulmasına önayak oldu. Anadolu Kültür’ün projelerinde kültür politikaları alanında araştırmacı olarak çalıştı ve Alternatif Kültür Politikaları raporu yazım sürecinde rol aldı. Çağdaş gösteri sanatları alanındaki Türkiyeli aktörleri buluşturan Çağdaş Gösteri Sanatları Girişimi Derneği’nin (ÇGSG) yönetiminde çalıştı. Sanatçıların ve sanat kurumlarının yaşadıkları sansür olaylarını araştırmak, analiz etmek ve arşivlemek amacıyla Siyah Bant girişimini başlattı. Ulaş Karan ile birlikte hazırladıkları Sanatsal İfade Özgürlüğü Kılavuzu 2016’da yayımlandı. 2013 yılından beri yaşadığı Birleşik Krallık'ta sanatta çeşitliliği ve ırkçılık karşıtlığını teşvik eden girişimlerde aktif bir rol üstlenirken, kültür sanat kurumları içinde ‘kültürel ve etik bir paradigma olarak bakım’ konulu araştırmalara katkıda bulunmaya devam ediyor. Halen Siyah Bant’ta araştırmacı ve eş-direktör olarak çalışmalarını sürdüren Başaran, 2017’den beri Manchester’da Contact Tiyatrosu’nun sanatsal programının direktörlüğünü yapıyor ve aynı zamanda bağımsız küratör olarak uluslararası projeler yürütüyor.

Bir sahneden fazlası...

Tarihi 1800'lerin başına uzanan, 2018’den beri de İstanbul’un önemli kültür ve sanat merkezlerinden birine dönüşen Beykoz Kundura’nın çatısı altında kurulan Kundura Sahne, dans başta olmak üzere çağdaş performans sanatlarına odaklanarak uluslararası işbirlikleri de kuran, yenilikçi ve disiplinlerarası bir alan yaratmayı amaçlıyor. Hollandalı Theater Advies ve TenBras firmalarının danışmanlığında tamamlanan etkileyici restorasyonuyla dikkat çeken sahne, İtalyan ve Orta Sahne olmak üzere farklı kullanımlara imkân sağlarken, 500 kişiye yakın izleyiciyi ağırlayabilen kapasitesiyle de İstanbul’un performans dünyasına alternatif bir alan sunuyor.

 

Geçen yıl, belgesel tiyatronun tanınmış topluluklarından Rimini Protokoll’un dünyanın farklı şehirlerinde düzenlediği Remote projesini İstanbul’a kazandıran Kundura Sahne, pandemi koşullarından dolayı açılışını 2021’e ertelese de seyircisiyle çevrimiçi etkinliklerde buluşmaya devam ediyor. Kundura Sahne’nin performans alanında disiplinlerarası ve uluslararası pratikler geliştirmeyi amaçlayan programı PerformLab’in ilki 29 Mayıs 6 Haziran 2021 tarihleri arasında Beykoz Kundura’da yapılacak.

Kundura Sahne’nin Sanat Danışmanı Pelin Başaran Oldu   Pelin Başaran   Kundura Sahne