Maji Art Gallery Bubi Solo Sergisiyle Bodrum'da...

MAJİ Art Gallery, 2023 Yaz Dönemi’nde Titanic Luxury Collection Bodrum Hotel'de, BUBİ’nin “İKONALAR” isimli sergisini gerçekleştirdi.

Ünlü isimlerin de ziyaret ettiği sergide, eserler yoğun ilgiyle karşılandı. Maji Art Gallery’de gerçekleşen solo sergide ziyaretçiler BUBİ’nin sanatındaki farklı bakış açılarını gözlemledi. Birçok fantastik kahramanı ikonalaştırıp kutsallaştıran BUBİ, sergisinde herkesi zaman tüneline götürdü.

İKONA, ağırlıklı olarak Yeşua, Maşiah, Miryam gibi Azizler ve Melek şeklinde figürler üzerine yoğunlaşan dini sahnelerin resimlerle anlatıldığı, Doğu ve Batı Ortodoks Kilise kültürlerinde duvarlarda sergilenen, pano, rölyef, tablo gibi eserlerin tümüne verilen isimdir.

Oysa Bubi diyor ki;

Benim ikonalarım ise dini değildir. Biçim olarak Ortodoks ikonalarını andırmasına rağmen sıradan insanların yanında silahları hayvanları, çizgi kahramanlarını ve özellikle “Öteki”yi kendine konu eder. Kimi zaman da birer tabu kırıcı olarak “Korkuluklar”a çıkar.

BUBİ

Otodidakt olan sanatçı, yapıtlarında geometrik kompozisyonlardan tuval üzeri tekstil çeşitlemelerine kadar uzanan kavram dizinlerini çalışmaktadır. Bubi, ağırlıklı olarak boyanmış bez kordonlarını, yatay ve dikey kafes biçimleri ile örgüsel bir kompozisyon düzeni içinde bir araya getirir. Yapıtları klasik tuval resmi karşısında, teknik ve estetik bir uygulama olarak yeni özgün bir seçenek oluşturmaktadır.

majiartgallery   bubi