Merqezart Bodrum Tam Caz’ında...

Bodrum Marina Yacht Club bünyesindeki Merqezart Alternatif Sanat Mekanı, Dilek Talu, Demet Can ve Günyüzü Art Project seçkilerinden Başak Karafaki’nin kişisel sergilerine ev sahipliği yapıyor. Önceki gün başlayan sergilerin açılışına Tahire Demircan, Naz Dürüst, Eda Aras, Rejin Duvenyaz - Tilda Hasan, Duygu Özçelik - Metin Kıcır - Milka - Mahur Kasuto, Nursel Birler Carroll - Süleyman -Zeynep Sözen gibi iş, sanat ve cemiyet dünyasından çok sayıda isim sergileri ziyaret etti. Açılış kokteyline özel verilen dinletide Fatih Erkoç, Zafer Çebi ve Yalçın Ateş, sanatseverlere keyiflii bir Caz akşamı yaşattı.

Başak Karafaki-Şenkar Öztüzün-Dilek Talu-Demet Can-Fatih Erkoç-Naz Dürüst-Eda Aras

Başak Karafaki ‘Tuhaf Oyunlar’, Üç sanatçının solo sergileri, Merqezart salonlarında 26 Eylül tarihine kadar ziyaret edilebilecek. 

Başak Karafaki-Tuahf Oyunlar / Wicked Games

Merqezart Alternatif Sanat Mekanı, Salon 1

*Günyüzü Sanatçıya Destek Projesi okullu ya da alaylı, henüz geniş kitlelere ulaşamamış, tutkuyla üretmeye devam eden sanatçılara ses olmayı hedeflemiştir. Bu proje Merqezart'ın herkese ulaşabilme vizyonuna yeni bir pencere açmaktadır. İlki 2023 yılı planlamasına dahil olarak başlayan proje, her yıl düzenli olarak tekrarlanacaktır.

Günyüzü Projesi sanatçılarından Başak Karafaki’nin kişisel sergisi 28 Ağustos – 26 Eylül arasında görülebilir.   

"Tuhaf Oyunlar" Hakkında

Tamamen kişisel bir odaya, ara sıra içine atladığım tavşan deliğine hoşgeldiniz…

İçeride , sizlerle zihnimde planladığım oyunları; aklımı ve içimi kemiren duyguları, aydınlıklarımı ve karanlıklarımı paylaşmak istedim. Kiminiz söylemek istediklerimi duyarken kiminiz fonda çalan müziği de dinleyecek Kiminiz penceremden içeri bakarken kiminiz içerideki küçük odayı da görecek.Neyi ne kadar hatırlamak, nasıl hissetmek isterseniz…

Tercih sizin.

Neticede her şey bir llüzyondan ibaret...

Demet Can-Hafıza Ve İkizler / Memory And Traces

Merqezart Alternatif Sanat Mekanı, Salon 2

Hafıza Ve İzlerb” Hakkında

Kadın, geçmişten günümüze üreterek var olmuştur. Geçmiş dönemlerde, yoksulluktan parça kumaşları birleştirerek kendi giysilerini dikmişlerdir. Bu uygulama, zamanla el sanatına dönüşmüş ve “kırkyama” adını almıştır. Bu bütünleme, kadının doğasındaki savaşçı yapıdan gelen bir içgüdüyle yoktan var etme yeteneğini yansıtır. Bu, sadece ihtiyaç değil, ruh ve yaşam için bir gereklilik olabilir. Çalışmalarımda, geçmişte ve bugün kullanılan kadın portrelerinde geleneksel ile modernin harmanlandığı ve günümüzle bütünleştiği noktayı araştırıyorum. Kadın, zaman ve mekanın değişmezliğine rağmen, yaşamın izleri, anıları ve tüm deneyimleriyle kendini ifade ederek sürekli olarak yeniden doğmaktadır.

Dilek Talu – Caz Serisi II / Jazz Series II

 

"Caz Serisi II" Hakkında 

Ege'de zeytin ağaçlarının fısıldadığı şarkılar ile başlayan resim tutkum, uzun yıllardır “Caz Serisi” ile devam ediyor. Caz paylaşmak, denemek ve kendi tarzını bulmak ile ilgilidir…

Hiç beklemediğiniz bir ses gibi renkler de, tuval üzerinde sürpriz valörler yapar.

İlk bakışta rastlantısal gibi görünen her şey; tıpkı caz müziğinde olduğu gibi, ritmin parçasıdır. Piyanonun tınısı, saksafonun sesi; spatülün ve fırçanın tuşesi ile örtüşür. Bu olgu beni saatlerce tuvallerimin karşısında tutuyor. Caz resimlerim enstrümanlarına hayat veren sanatçıların ruhlarına uygun esintiler taşıyor. Notalar “mavi”dir; doğaçlama ortaya çıkan kompozisyonda “aklı” değil duyguyu yansıtır.

sergi   resim   sanat