Oyuncu Atilla Sarıhan İle Röportaj…

Süper Baba, Maskeli Beşler Irak, Süper Ajan K9 projelerinden tanıdığımız oyuncu Atilla Sarıhan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Atilla Sarıhan'ı oynadığı dizi ve filmlerden biliyoruz.

Atilla Sarıhan kimdir? Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

10 Mart 1966 Frankfurt’ta dünyaya geldim. Ailem Rize’den İstanbul Beykoz’a 1940 da gelmiş. Sanatkâr bir aileden geliyorum. İlköğrenimimi Almanya’da tamamladıktan sonra İstanbul’a geldim ve eğitimime burada devam ettim. Hayatımda önemli bir yeri olan Kabataş Erkek Lisesi 1985-1986 mezunuyum. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi okudum ama mezun değilim. Almanca ve İngilizce’ ye olan hakimiyetim nedeni ile iş hayatına erken başladım ve hızla kariyer yaptım. Hong Kong’lu bir firmanın İstanbul distribütörlüğünü yürüttüm. 1987 de turizm dünyasına girdim. En alt kadrodan başlayarak yöneticiliğe kadar yükseldim.

Oyuncu olmaya nasıl karar verdiniz?

1992 de tanıştığım Animasyon dünyası ile yeni bir dönem başladı. İlk sahne deneyimi, kitle önünde performans sergilemek sahne mikrofon hakimiyeti, makyaj, köstüm yaratmak günlük hayatımın bir parçası oldu. Kendi Showlarımızı, müzikallerimizi kendimiz yazıp yönetiyorduk. Oyunculuk kendiliğinden gelmiş oldu.

İlk oyunculuk deneyiminiz nasıldı?

Bu canlı sahnede ki başarım beni bir arkadaşım aracılığıyla ilk reklam filmi ile tanışmama vesile oldu. 1996 Pastavilla Reklamı Atlantik Film, Reha Erdem Kristal Elma ödülü almıştı. Başka reklam filmleri ve TV çalışmaları sırasıyla devam etti. 30 reklam filmi, 8 dizi film, 2 ortak başrol, 2 yardımcı erkek, 4 Alman sinema filmi, 1 Rus sinema filmi, bir Amerikan ile bir Alman filmine dublaj çalışmalarında yer aldım. Bir de Miss Globe Of Europe’da sunuculuk yapmıştım. İlk yaptığım profesyonel çalışmalarda değişik, heyecanlı bir duygu yaşamadım. Zaten hep yaptıklarımdan farklı gelmedi. Projeler büyüdükçe değişik durumlar olmaya başladı. Ünlü isimlerle birlikte rol almaya başladıkça aynı sahne ya da kamerayı paylaştıkça nerede olduğumu görmeye başladım.

Yeni bir proje var mı?

Kendi yazdığım bir hikayenin hayata geçmesi üzerinde çalışmam devam etmekte. Menajerim Veysel Karaca ile de proje değerlendirmelerimiz sürüyor.

Sektörde bir idolünüz var mı?

İdolüm yok, beğendiğim takdir ettiğim vardır.

Oyunculuk dışında yapmak istediğiniz bir meslek var mı?

Aslen sanatkâr bir aileden geliyorum,  baba mesleği olan tekne yapımı ile ilgileniyorum. Henüz hobi amaçlı yarı ticari olarak uğraşıyorum. Benden sonra hatırlanmasını istediğim eserler bırakmak istiyorum.

Keşke şu projenin içinde ben de yer alsaydım dediğiniz bir dizi/film var mı?

Olsaydım dediğim birçok proje var. Hatta cast aşamasında şu ya da bu sebeple 2. isim olduğum olmuştur. Cem Yılmaz filmleri beni arıyor ama bilmiyorlar.

Oyuncuğu bırakmak istediğiniz dönemler oldu mu?

Hayatımın her anında oyuncu olduğum için olmamıştır. Haa bırakılabilir bir şey mi onu da bilmiyorum.

Yaptığınız ya da yapmadığınız için pişman olduğunuz bir şey var mı?

Hayat bu, her zaman keşkeler olur belki ama 2001 yılında New Jersey (ABD) de gösteri yapma ikanı çıkmıştı. Evlenerek hayatımın en güzel kararını aldığım için bunu keşke olarak nitelendirmiyorum. 2004-2005 döneminde Antalya’da devam eden bir işim vardı, Hababam sınıfı kadrosuna davet edilmiştim ancak gidemedim. Bu benim için bir keşkedir.

Hayatımın dönüm noktası dediğiniz bir şey var mı?

Birinci dönüm noktası; 1996 da bir holdingin gecesinde son anda gösteri yapmaya davet edilmiştik. Orada tanıştığımız bir arkadaşımız ile TV ve profesyonel tiyatroya merhaba dedim desek yanlış olmaz. İkinci dönüm noktası ise halen hayatımı paylaştığım eşim Arzu Sarıhan ile tanışmamdır.

İşiniz dışında neler yapmaktan keyif alırsınız?

Hayatı ve doğayı keşfetmekten, insanlara ‘özellikle yaşadığımız bu dönemde hayatlarına bir nebze dokunarak’ mutluluklar sağlamak.

Kendinizde en sevdiğiniz ve sevmediğiniz özellikleriniz nelerdir?

En sevmediğim özelliklerim, hayır demekte sıkıntım var, kolay kırılıyor üzülüyorum. Kinci değilim ama art niyetli insanları ve emek hırsızlarını hayatımdan çıkartmayı öğreniyorum. En sevdiğim özelliklerim; çalışmayı ve insanlara yardım etmeyi severim. Yalan söylememem. Üretken olmak ve güzel bakmak da kendimde sevdiğim özelliklerimden.

İnsanlarla ilişkilerinizde en çok neye dikkat edersiniz?

Güvenirlik, dürüstlük, bakış açıları samimiyetteki sınırları.

Hayattaki mottonuz nedir?

Kapım herkese açık... Açıp girmekte kapatmak da senin elinde.

Röportaj: Deniz Varol      

atillasarıhan   oyuncu   röportaj   veyselkaraca   veyselkaracamanagement