Tolga Yavuz: “Sanata Olan İlgimi Konutlarımıza Yansıtıyoruz”...

Genç yaşına rağmen butik ama marka projelerin kurucusu Tolyap İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Yavuz, güncel projesi Levent Koru Evleri’ni, gelecekteki projelerini, iş ve özel hayatını Bimagazin’e anlattı.

Sanata olan büyük ilgisini projelerine taşıyan Tolga Yavuz, bu durumun yaptıkları işe farklılık katarak kendilerine bir avantaj olduğunu belirtiyor. Özellikle İstanbul’un betonlaşmış semtlerinde gerçekleştirdikleri ferah ve doğayla iç içe olan yapılarla şehre ruh katmaktalar. İşinde titizlikle ilerleyen Yavuz, tüm projelerinde her bir detayla tek tek ilgilendiğini söylüyor.

Genç yaşta başarılı işlere imza atmış birisiniz. Tolga Bey okuyucularımıza biraz kendinizden bahseder misiniz?

40 yaşındayım, evliyim ikiz kız babasıyım. İstanbul’da doğdum. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunuyum. Tekstil kökenli bir aileden gelmeme rağmen küçük yaşlardan beri ilgi duyduğum inşaat sektöründe ilerlemeyi seçtim. Çıkan kentsel dönüşüm yasasıyla beraber 2012 yılında kendi şirketim olan Tolyap İnşaat’ı kurdum. Amacım, depreme dayanıksız olan binaları, güncel teknolojileri kullanarak dayanıklılık açısından en üst seviyede ve en iyi kalitede yeniden inşaa etmek.

Son projeniz Levent Koru Evleri. Proje hakkında neler söylemek istersiniz? Ev almak isteyen için neden Levent Koru evleri?

Levent Koru Evleri'nde şehrin merkezinde doğal yaşam alanları yaratmaya özen göstermekteyiz. Aynı zamanda kullanılan malzemelerin de doğal olmasını önemsiyor ve orman dokusuna uygun ferah ve yeşil binalar inşa ediyoruz. Levent Koru Evleri projesinde geri dönüşüm ve güneş enerji kullanımını önemsiyor ve tercih ediyoruz. Geri dönüşüm ve güneş enerji kullanımını da bu projeye dahil ettik. Şehrin en gözde lokasyonlarında butik ve marka bir konut sağlamak Tolyap'ın önemli vizyonlarından biri.

Levent Koru evleri betonlaşmış şehrin içinde doğal yeşilliğini korumuş bir oluşum. Etrafında birçok park bulunmakta ve her yaşa hitap etmekte. Daire tasarımlarımız da en dikkat ettiğimiz ana unsur kullanışlı olmaları. İnşaatı sürmekte olan projemizde tüm dairelerimiz günün her anı güneş alabilen; geniş salon geniş ve kullanışlı mutfak, aydınlık ve geniş odalardan oluşmakta.

Projelerinizde kentsel dönüşüme de önem vermektesiniz. Bu konudaki çalışmalarınız neler?

Tolyap 2012’den beri gözde lokasyonlarda bilhassa depreme dayanıksız binaları güncel teknolojileri ve en üst kalitede malzemeleri kullanarak son derece dayanıklı ve estetik yapılar inşa etmekte. Biz bu noktada yükselen bir ivmeyle devam ediyor ve özellikle İstanbul’da kentsel dönüşümde önemli projelere imza atmaktayız. Tabii yakın bir zamanda maalesef bir deprem felaketi yaşadık ve bu hazin olay bize kentsel dönüşümün ne derece önemli olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Umuyorum ki ülkemizin her şehrinde, her noktasında tüm binalar dayanıklı bir hale gelecektir. Biz sektördeki kişilerin diğer paydaşlarla birlikte bu amaç uğruna çalışmalar gerçekleştirmemiz gerekiyor. Tolyap’ın maksimum seviyede estetik inşaatlara önem vermesi ise kentsel dönüşüme kreatif bir dokunuş yaptığımızı göstermekte.

Proje şuan ne durumda, ne zaman tamamlanıp teslim edilecek?

Projemizin ilk etabı Aralık 2023 teslim olarak planlanmakta. Şu an tüm kaba inşaatımızı bitirmiş bulunuyoruz.

Daireler ve projenizin sosyal imkanları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Projemizde tüm daire planları ortalama 180 metrekarelik 3+1 daireler olarak oluşturulmuştur. Çatı dubleksleri, müstakil bahçe kullanım alanlı bahçe katları ve normal daireler mevcuttur. Ortak kullanım alanlarımızda tüm kat maliklerinin sosyalleşebileceği peyzaj alanları oluşturulmuştur.

Tolyap İnşaat’ın gelecek dönem projeleri neler olacak?

İnşaatı süren projemiz Levent Koru Evleri’nin yanı sıra, üç senedir bu lokasyonda proje geliştirmekteyiz. Deprem yönetmeliklerini harfiyen uygulayarak güvenilir, huzurlu projelere imza atıyoruz. Türkiye’nin haricinde uluslararası yatırımlarımız da olacak. Örneğin Miami’de bir villa projesi için son aşamalara geldik ve yine Dubai, Londra gibi şehirler için de görüşmelerimiz sürüyor.

Sizin sanata olan merakınızı biliyoruz. Bu ilginiz projelerinize nasıl yansıyor?

Güzel sanatlar fakültesinden mezun olmamın avantajını gerçekleştirdiğimiz projelerde yansıtarak bu anlamda şirkete önemli bir avantaj kattığımızı düşünüyorum. Projelerimizde estetiğe çok fazla önem vermemizin en büyük nedeni de sanırım bu. Mimari ve sanatı kompozisyon haline getirmek ve bunun inşaat öncesinde de zihnimde canlandırmaktan büyük keyif alıyorum. Zaten eşim Özge ile birlikte de modern sanatta ciddi bir koleksiyonumuz var. Devrim Erbil, Mustafa Pilevneli, Ergin İnan gibi özel isimler koleksiyonumuzda bulunuyor.

Tolga Yavuz için başarının sırrı nedir? Siz başarıyı nasıl tanımlarsınız?

Kendi işimde tüm aldığım projelerde eski yapı yerinde dururken yeni inşaa edeceğimiz binanın bitmiş halini tüm ayrıntılarına kadar gözümde zihnimde canlandırırım ve sonunda proje bitip anahtarları teslim ederken ev sahiplerinin yüzünde de o mutluluğu görmek büyük bir onur verir bana. Ve tabii ki işin bir de finansal boyutu var; eğer işimin karşılığını almışsam bu da beni finansal olarak başarılı kılar. Ancak benim için genel anlamda başarı, hayal ettiklerimi kendim ve muhattaplarını mutlu ederek gerçekleştirmektir. Kendimi işimi hep bir basamak üste taşımaktır.

Yoğun iş temponuzdan kalan zamanda boş vaktinizi nasıl değerlendirirsiniz?

Genellikle seyahat etmeyi çok seviyorum. Beni hem sosyal hem kültürel olarak besleyecek yerlere gitmeyi, yeni yerler görmeyi çok seviyorum. Her fırsatta eşimle beraber merak ettiğimiz yerlere seyahat ederiz. Mimariyi incelemeyi seviyorum. Güzel yemekler deneyimlemeyi çok severiz. Hatta işten arta kalan zamanlarımda merak ettiğim tüm yemekleri kendim yaparak denemeyi daha keyifli buluyorum. Bunlar dışında fırsat buldukça balık tutmayı seviyorum. Sanat ile ilgimiz yoğun olduğu için sergi ve atölye ziyaretlerimiz de çok sık oluyor.

Tolga Yavuz’un en büyük hayali nedir?

İşim konusunda her zaman yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Bu konuda da hayalim vizyonumu yansıtabileceğim çokça yapıya imza atmak olacaktır.

RÖPORTAJI YAPAN: HATİCE AKKAYA

 

 

 

 

 

 

 

tolgayavuz   haticeakkaya   röportaj   tolyapinşaat