Türkiye’de Cimnastiğin Tarihini Değiştiren Takımın Hikayesi “Eclipse” Beyazperdede...

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda yarışmaya hak kazanan milli cimnastikçilerin pandemi dönemindeki mücadelesini ve Olimpiyat Oyunları’ndaki tarihi başarısını anlatan “Eclipse” Team Paribu sponsorluğunda seyirciyle buluşuyor.

 “Eclipse” ilk kez 24 Nisan’da İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında sinemalarda.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye tarihinde ilk kez beş milli cimnastikçi birden bireysel kota alarak mücadele etmeye hak kazandı. “Eclipse”, pandemi sürecinde Türkiye’nin ilk olimpiyat madalyasını alabilmek için karantina, deprem ve sakatlıklarla mücadele eden bu milli cimnastikçilerin ilham veren hikayesini konu alıyor. Film, Paribu tarafından Türkiye’de spor kültürünün gelişimine katkı sağlama hedefiyle kurulan Team Paribu sponsorluğunda; Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Cimnastik Federasyonu’nun katkılarıyla seyirciyle buluşuyor.

Yönetmenliğini İpek Kent ve Efe Öztezdoğan’ın üstlendiği “Eclipse”in başrollerinde Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi temsil eden Ferhat Arıcan, İbrahim Çolak, Adem Asil, Nazlı Savranbaşı ve Team Paribu sporcularından Ahmet Önder yer alıyor.

“Eclipse”, beş yılı bulan uzun bir prodüksiyon sürecinin ardından Team Paribu sponsorluğunda seyirciyle buluşacak. Belgeselin ilk gösterimi, 43. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında 24 Nisan Çarşamba günü 19.00 seansında Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek. Filmde yer alan sporcuların da katılacağı ilk gösterimin ardından, yine festival kapsamında 25 Nisan Perşembe günü 11.00 seansında, bu kez Sinematek/Sinema Evi’nde izleyicilerle buluşacak.

Çekimleri sırasında önce pandemi, sonra İzmir depremi ve son olarak tarihte ilk defa olimpiyatların ertelenmesi gibi olağanüstü olayların yaşandığı “Eclipse”, benzersiz bir süreci kayıt altına aldı ve bu özelliğiyle de bir ilk oldu. Filmin adının neden “Eclipse” olduğunu yönetmenleri İpek Kent ve Efe Öztezdoğan şöyle anlatıyor: “Filmin kahramanlarından biri olan ve cimnastikte Türkiye’ye tarihinde ilk kez olimpiyat madalyası kazandıran Ferhat Arıcan; pandemi, deprem ve ağır sakatlıklar yaşadıkları o yılı, güneş tutulması gibi bir anda karanlığa gömüldükleri bir süreç olarak tanımladı. Biz de beş genç sporcunun bu karanlıktan çıkma hikayesini anlatan filme daha uygun bir isim olamayacağına karar verdik.”

“Eclipse” İstanbul Film Festivali kapsamındaki iki gösterimin ardından 17-24 Mayıs tarihleri arasında, Team Paribu sponsorluğunda 29 şehirde Paribu Cineverse salonlarında seyirciyle buluşacak.

Team Paribu hakkında:

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu Paribu tarafından kurulan Team Paribu, milli sporcuları desteklemeyi ve geleceğin sporcularının yetişmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Ağırlıklı olarak bireysel spor branşlarına destek veren Team Paribu, Türkiye'yi başarıyla temsil eden sporculardan oluşuyor. Team Paribu Chronicles projesiyle sporcuların ilham veren spor yolculuklarını belgeselleştirirken, Team Paribu Seninle projesi ile daha çok genci sporla buluşturabilmek amacıyla okulların spor ekipmanı ihtiyacını karşılıyor. Team Paribu hakkında daha fazla bilgi için https://team.paribu.com/ adresini kullanabilirsiniz.

Paribu hakkında:

2017 yılında kurulan Paribu, alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu olarak faaliyetlerini sürdürüyor. 7/24 hizmet veren Müşteri Deneyimi İş Birimi ile 6 milyonun üzerinde kullanıcısına hızlı, kolay ve güvenli kripto para işlem hizmeti sunuyor. Türkiye’nin ilk bağımsız blokzincir projesini geliştiren Paribu, ekosistemdeki farklı projeleri de finansal ve teknolojik yatırımlarla destekliyor. Blokzincir bilinirliğini artırmak adına çalışmalar yürütürken; kültür sanat, spor ve eğitim alanlarında sorumluluk alarak yarının dünyasına katkı sağlıyor. Doğru bilginin kaynağı ParibuLog’da sektöre dair içerikler yayınlıyor. Paribu hakkında daha fazla bilgi için www.paribu.com adresini kullanabilirsiniz.

İpek Kent, 1985 yılında doğdu. Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra Sinema ve Televizyon yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tamamladı. Kent, yönetmenliğini üstlendiği "Veda Makamı" ve "Ruhsat" gibi kısa filmlerle tanındı. Ayrıca 2015 yılında EAVE bursuyla ödüllendirilen Kent, 2019’da Efe Öztezdoğan ile birlikte yönettiği ilk uzun metraj filmi "Eclipse" için çalışmalara başladı.

Efe Öztezdoğan ise 1980 yılında İstanbul’da doğdu. Sinema Televizyon bölümünü bitirdikten sonra kısa filmlerle dikkat çekti. "Altyazı" ve "sabah-öğle-akşam" gibi filmler ile uluslararası festivallerde ve Türkiye’de çeşitli ödüller kazandı. "Road to London" ve "Oğlago" gibi projeleriyle de adından söz ettirdi.

 

 

 

 

 

eclipse   film